Mám zájem o zasílání novinek:

Změna výše poplatků za psy

Chvíle napětí se změnou levnějších poplatků za psa pro seniory

Málokdo z pejskařů ví, že snaha o změnu zákona o místních poplatcích přinesla v létě letošního roku pár týdnů napětí v záležitosti zákonem garantovaného limitu poplatku za psy pro důchodce ve výší 200 Kč.
 
Na návrh poslankyně a starostky Prahy 2 Jany Černochové byla v červenci v Poslanecké sněmovně schválena změna, která by rozhodování o slevě pro důchodce přesunula na obce. Podle našeho názoru by se tak otevřel prostor pro rozhodování, které může záviset na stavu obecní kasy a schopnosti efektivně hospodařit, na přístupu k řešení sociální problematiky a podpory seniorům, zejména však na zastoupení lidí, kteří mají na téma soužití psů a lidí ve městě názory spíše specifické a chtěli by pomocí poplatků a dalších omezení počet psů ve městě regulovat.
 
Zaslali jsme proto J.Černochové dopis s několika dotazy.
 
V odpovědi jsme byli ujištěni, že návrh novely zákona byl v srpnu Senátem smeten ze stolu jaksi na delší dobu, díky rozpuštění Poslanecké sněmovny o pár dní později. Dále jsme obdrželi vysvětlení důvodů, které paní poslankyni vedly k návrhu změny a další informace. Nenalezli jsme však odpovědi na sadu konkrétních dotazů, týkajících se zkušeností a plánu dalších kroků v podmínkách Prahy 2.
 
I přes momentálně zažehnané akutní riziko zvyšování poplatků pro seniory v Praze 2 i v jiných obcích, se nadále domníváme, že zvýšení poplatků by mělo pro značnou skupinu občanů vážících každou korunu z důchodu vážné důsledky, které by nedokázaly vykompenzovat různé sociální či marketingové programy jako jsou v Praze 2 např. Dvojka pro seniory nebo soutěž o psa dvojky.
 
V souvislosti s naším dopisem jsme s potěšením zjistili, že podobný názor s námi sdílí i někteří politici a jiná občanská sdružení.

Dopis sdružení Strana psa o.s. i odpověď poslankyně a starostky Prahy 2 Jany Černochové neleznete v přílohách.

Soubory ke stažení

dopis_sp

odpoved_mcp2

Copyright © StranaPsa 2010-2023 | made by AllSet